با ما در تماس باشید:  02156232023           

گزارش هفته ۱۵ سال ۲۰۲۲

سنگ آهن
فولاد ایران:  در هفته ای که گذشت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین  از 155 دلار به کمتر از 152 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. خبرهایی در بازار چین مبنی بر تلاش دولت برای کنترل قیمت این ماده اولیه شنیده شد و بر جو بازار اثر منفی داشت. این در حالیست که اواسط هفته با امید به بهبود چشم انداز اقتصادی چین قیمت بهبودهایی داشت.


قراضه
فولاد ایران:  بازارهای قراضه هفته گذشته نزولی بودند. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین 1 و 2 ( 20-80 ) در ترکیه هفته گذشته روندی نزولی داشته از 654 دلار به حدود 642 دلار هر تن سی اف آر رسید. جو منفی بازار و ابهامات موجود خریداران را عقب نشانده و روند قیمت منفی شده است.
قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن نیز هفته گذشته افت داشته  با 12 دلار کاهش به 527 دلار هر تن سی اف آر رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز از 624 دلار یک هفته قبل به 619 دلار هر تن سی اف آر رسید.

بیلت
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از 775 تا 780 دلار به 728 تا 747 دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید. در چین هم بیلت وارداتی از  660 تا 670 دلار به 660 تا 680 دلار هر تن سی اف آر رسید.  
 در ترکیه قیمت بیلت وارداتی نزولی بوده از 900 دلار به 790 تا 810 دلار هر تن سی اف آر رسید. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز از 920 تا 950 دلار به 880 تا 895 دلار هر تن فوب رسید. در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی 5 دلار افت داشته 800 تا 810 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.
همچنین هفته گذشته به گزارش متال بولتن، متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران نیز از 710 تا 730 دلار به 682 تا 695 دلار هر تن فوب کاهش داشت.


بیلت در بازار ایران

 

فولاد ایران: به علت عدم رونق در بازار میلگرد، بیلت های پیشنهادی خریدار نداشت و به همین علت قیمت در بازار پایین آمد. افزایش قیمت پایه در بورس باعث بالا رفتن تقاضا نشد. بیشتر شمش های ارزان قیمت و یا شمش هایی که از طریق اعتبار اسنادی فروخته شده است مورد  معامله قرار گرفت.

مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته متوسط قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس در 800 تا 810 دلار هر تن فوب بدون تغییر ماند.
در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی 863 دلار هر تن فوب بود که 2 دلار رشد هفتگی داشت. میلگرد صادراتی ترکیه نیز از 960 دلار به 940 تا 950 دلار هر تن فوب رسید. میلگرد در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز هفته گذشته را در 860 دلار هر تن سی اف آر به پایان برد.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در 1135 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثابت باقی ماند. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد 30 یورو رشد داشته به 1320 یورو هر تن درب کارخانه رسید.


مقاطع در بازار ایران

 

فولاد ایران:  قیمت میلگرد تقریباً ثابت بود ولی از روز سه شنبه به بعد به علت سکوت بازار قیمت شروع به تنزل کرد. بخشنامه وزارت صمت بازار را به کما برد ولی قیمت های اعلامی بورس برای آهن اسفنجی و شمش در هفته آینده روند صعودی را نشان می دهد.

 

 

فولاد ایران: تیرآهن مثل دیگر اقلام مقاطع به علت کمبود تقاضا روند نزولی داشت.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس در  965 دلار هر تن فوب دریای سیاه باقی ماند. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از 872 دلار به کمتر از 856 دلار هر تن فوب رسید. در بازار جنوب شرق آسیا آخرین قیمت های وارداتی ورق گرم 915 تا 925 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم 37 یورو افت هفتگی داشته 1350 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم 50 دلار رشد داشته 1500دلار هر شورت تن درب کارخانه بود.
همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن 760 تا 850 دلار هر تن فوب شنیده شد که تغییری نداشت. اسلب صادراتی سی آی اس نیز از 860 تا 870 دلار به 850 تا 870 دلار هر تن فوب رسید.

 

ورق در بازار ایران

 

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز دوشنبه 245000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 249000 ریال رسید. ورق گرم بازار به نسبت آرامی داشت. بازار این کالا در حالت انتظار برای تغییر نشسته است شاید نوسان قیمت بازار جهانی باعث بهبود قیمت این کالا هم گردد.

 

 

 

فولاد ایران: ورق اکسین بازار آرامی داشت همه در انتظار کاهش قیمت هستند ولی این کار امکان پذیر نیست.

 

 

فولاد ایران: ورق سرد بازار کاملاً آرامی داشت و تغییر محسوسی نداشت.

 

 

فولاد ایران: ورق گالوانیزه همپایه ورق گرم آرام بود و تغییر محسوسی نداشت.

تحلیل هفته :
فولاد ایران: روز سه شنبه بخشنامه وزارت صمت اعلام شد که بر مبنای آن برای صادرات انواع مواد معدنی، فولادی، پتروشیمی و سیمان عوارض صادراتی بسته بودند. در این بخشنامه عوارض قید شده عطف به ماسبق شده است و به همین دلیل یک شوک بزرگ به صادرکنندگان این کالاها وارد کرد. شاخص بورس ریخت، مدیر بورس اوراق بهادار به وزارت صمت اعتراض کرد، سرو صدای انجمن تولیدکنندگان فولاد آنچان بلند شد که از تریبون مجلس هم شنیده شد. از آنجا که اعلام این بخشنامه یک شوک سنگین به بازار وارد کرد واکنش ها نسبت به آن در فضای بازار بیشتر احساسی بود. انجمن فولاد انتقادات خود را به صورت اصولی بیان کرد اما در هیاهوی این قضایا دو چیز پنهان ماند. اول اینکه چرا دولت چنین عوارضی را در نظر گرفته است در حالیکه به خوبی می داند اثرات آن چیست حتی شنیده شده که از دفتر مقام معظم رهبری قبلاً در این مورد استفسار نموده است که مشخص نیست درست است یا غلط ؟
علت آنکه دولت این عوارض را فارغ از آنکه مقدارش چند درصد می باشد وضع کرده فرار از مشکل کسری بودجه است اما اینکه این نسبت های اعلام شده تا جایی که به 17 درصد آخرین قیمت صادراتی هم می رسد، معانی دیگری هم می تواند داشته باشد. دولت در طول سال 1401 تا 1403 باید بخش عمده ای از استقراض 5 ساله دریافتی در سال 1400 را تسویه کند و برای این امر احتیاج به منابع درآمدی دارد. جمعاً تا سال 1403 دولت باید 410 هزار میلیارد تومان از بدهی اش را بپردازد که همراه با آن 74 هزار میلیارد تومان بهره نیز می باشد. پرداخت این حجم بدهی در هر جامعه ای ایجاد رکود می نماید. نرخ بهره را به شدت بالا می برد و میزان اشتغال را به شدت کاهش خواهد داد.
شنیده شده است که این مصوبه برای یک دوره حداکثر دو ماهه تا پایان اردبهشت ماه می باشد و قیمت مبنا در اول خرداد تعیین خواهد شد. شنیده ها حاکی از آن است که تلاش دولت بیشتر روی کنترل بازار و کسب درآمد ناشی از افزایش تقاضای حاصل از درگیری اوکراین است. این طور عنوان شده که تا پایان اردیبهشت این دوره یک دوره آزمایشی است.
مشخص نیست که مسئولان مملکت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی برای این تصمیم نظرخواهی کرده اند یا نه اما رفتار آنها نشان دهنده هیچ نوع منطقی نیست. در هر کشوری معمولاً برای تعیین عوارض بعد از کسب نظر همه دست اندرکاران تصمیم گیری می کنند و اعمال آن را برای آینده قرار می دهند در حالیکه در این بخشنامه مسئله عطف به ما سبق شده است. از طرف دیگر میزان عوارض تعیین شده بسیار بالاست. ظاهراً دولت هنر برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت خالی فولاد را ندارد به همین دلیل تصمیم گرفته تا بازار را خفه کند نتایج این بخشنامه به ترتیب به صورت زیر در بازار دیده خواهد شد:
اول، عقب نشینی بازار و عدم خرید کالا.
دوم، شروع فشار نقدینگی روی کارخانه ها به علت آنکه محصول خود را نمی فروشند و از سوی دیگر تسهیلات بانک ها هنوز کاملاً باز نشده است ولی باید میلیاردها تومان عوارض را بپردازد.
سوم، ریزش شدید قیمت ها ناشی از بی اعتمادی به سیاست های دولت و رقابت تولیدکننده ها برای رسیدن به نقدینگی.
چهارم، افزایش قیمت ناشی از کاهش تولید کارخانجاتی که با مشکل نقدینگی روبرو شده اند.
پنجم، افزایش قیمت محصول به دلیل کاهش عرضه کالا و بالا رفتن قیمت ارز که ناشی از افت صادرات می باشد.
ششم، بازگشت به نقطه اول ولی با قبول زیان های بسیار این دوره حداکثر 2 ماه زمان می برد.
باید توجه داشت که قیمت در بازارجهانی به دو علت آرام شده و احتمالاً تنزل یابد. اول تثبیت قیمت نفت دوم شروع بیماری همه گیر در چین. با پایان یافتن کووید در شانگهای تقاضای چینی ها وارد بازار خواهد شد و دو مرتبه قیمت بازار جهانی اوج خواهد گرفت در اینصورت دولت به اهداف خودش دست نخواهد یافت.
 آنچه که گفته شد مرور اتفاقات و اثرات آن بود اما می شود اینطور برداشت کرد که یک سیاست گذاری جدید دارد در کشور شکل می گیرد که مثل زمان جنگ به امورات ارزی کشور سامان دهد.
فعالان بازار باید توجه داشته باشند که افزایش قیمت در بازار داخل متاثر از افزایش قیمت تولید است بنابراین احتمال بازگشت قیمت ها به اول فروردین بسیار ضعیف می باشد ولی کاهش قیمت ها در کوتاه مدت محتمل است.